Artiklid

Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrobioomist

avaldatud 20. oktoober 2017

Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Härm OÜ kirjaliku loata. Avalikustamisel peab säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks.

Imikutel ei ole ühesugune mikrobioom. Juhul kui on normaalne vaginaalne sünnitus ja kui ema on terve, domineerivad imiku seedetraktis Bifido ja E. faecium bakterid. Väljaheited on kerged, heledad, lõhnatud või kergelt juustuse lõhnaga ja laps näib õnnelik. Juhul kui laps saab toiduks rinnapiima kui parimat imiku toitu, kaitsevad rinnapiimas olevad antikehad teda haiguste eest ja bakteritüvi areneb mõne päeva jooksul. Laps kasvab ja tema immuunsus haiguste vastu areneb.

Kui laps sünnib keisrilõikega, kasvavad tema sooles peale E. faeciumi tüve eri bakteroidid. Väljaheide on tumedam ja tugevama lõhnaga, laps ei tundu kuigi õnnelik. Ka rinnapiimatoidul lapse mikrobioomi väljaarenemine võtab sel juhul tavapärasest rohkem aega.

Kui laps ei saa rinnapiima, viibib tema bakteritüvede areng ja aktuaalne on tema organismi piimhappebakteritega toetada. Eeltoodu kõrval võivad vastsündinu mikrobioomi arengut mõjutada näiteks ravimid sh vaktsiinid.

Piimhappebakterid imikutele ja väikelastele

Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi.

Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. Uuringud on näidanud piimhappebakterite tarbimise mõju:

  • kasulik soolestiku mikroobide kooslus areneb kiiremini,
  • paraneb vastupanuvõime haigustele,
  • lapsed on rahulikumad ja magavad paremini,
  • üleminek tahkele toidule kulgeb sujuvalt,
  • esineb vähem allergiaid,
  • need leevendavad koolikute sümptomeid,
  • ravimitel kõrvaltoimed kas vähenevad või puuduvad,
  • toetab efektiivselt imikute või laste kõhulahtisuse ravi.

Toitumissoovituste näol ei ole tegemist tervishoiuteenusega. Soovituste järgimine võib aidata kaasa haiguste taandumisele ja/ või haigusnähtude ennetamisele, kuid ei asenda ravi ega ravimeid. Toitumisnõustamise käigus ei kinnitata ega välistata meditsiinilisi diagnoose. Tervist puudutavate küsimustega pöördu alati oma pere- ja/ või raviarsti poole.

Vaata kasutatud kirjanudst
  • ©Haerm.ee | Kõik õigused kaitstud 2024
  • Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Härm OÜ kirjaliku loata. Avalikustamisel peab säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks.