Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Härm OÜ kirjaliku loata. Avalikustamisel peab säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks.
Merli Špitsmeister
Biokeemia ja biotehnoloogia Msc
Kaasautor: Küllike Põlma
Lisaks bakteritele on oma tõhusust probiootikumina tõestanud ka üks pärmiline - Saccharomyces boulardii. S. boulardii on ainuke kliinilise toimega pärm ja pärmipreparaat, mille probiootilist efektiivsust on tõestatud topelt-pime uuringutega.
Kommertsiaalselt on saadaval palju erinevaid S. boulardii preparaate ning kõrgekvaliteedilise toote valik on määrava tähtusega probiootilise efektiivsuse tagamisel. Kuna paljudel kommertsiaalsetel toodetel puuduvad reguleeritud kvaliteedi kontrolli programmid, on S. boulardii kvaliteet sõltuvalt allikast väga varieeruv. Näiteks on enamikel toodetel küll kirjas, et need sisaldavad vähemalt 109 S.boulardii/mg, kuid sõltumatud uuringud on näidanud, et 50 % nendest sisaldab tegelikkuses vähem.
S.boulardii toimemehhanismid
E. coli´ga veenisiseselt nakatatud hiirtel suurendas S. boulardii hiirte võimet vabaneda võõrast mikroogranismist vereringes. See oli vastavuses ka varasema IFN-γ and IL-12 tootmisega. IFN-γ kaitseb erinevate nakkushaiguste eest ning IL-12 on funktsionaalseks sillaks kaasasündinud ja adaptiivse immuunsuse vahel.
Lisaks immuunsuse stimuleerimisele vähendab S. boulardii ka põletikku tekitavaid vastuseid, inhibeerides põletikku tekitavate tsütokiinide tootmist.
S. boulardii kliiniline efektiivsus
S. boulardii ja beebid
S. boulardii on efektiivne beebide akuutse kõhulahtisuse puhul, sh rotaviirusest põhjustatud kõhulahtisus.
S. boulardii aitab parandada soole mikrobiootat kunsttoitu saavatel imikutel, tõstes Bifidobacterium´ite ja Staphylococci´de taset ning langetades E. coli ja Enterococci´de taset – lähendades seeläbi mikrofloora koostist rinnapiima saavate imikute omale.
S. boulardii kasulikul mõjul beebidele mängib suurt rolli S. boulardii võime toota polüamiine, mis soodustavad soolestiku küpsemist. S. boulardii on efektiivsem kui teised probiootikumid näiteks hüperbilirubineemia puhul ning on leitud, et S. boulardii tarbimine 250 mg päevas väga madala sünnikaaluga vastsündinutel vähendab valgusravi vajaduse kestust ja omab positiivset efekti toitmise talumatusele.
S. boulardii on hinnatud imikutele ohutuks ning kliinilised uuringud on näidanud, et S. boulardii on isegi enneaegsete imikute poolt hästi talutav ega põhjusta kõrvalmõjusid.
S. boulardii ohutus
S.boulardii akuutse toksilisuse (6500 mg/kg kehakaalu kohta) ja subakuutse toksilisuse (1300 mg/kg kehakaalu kohta) testid on läbiviidud rottidel. Doosid olid hästi talutud ja toksilisi kliinilisi sümptomeid ega surmajuhte ei esinenud. Subakuutse toksilisuse uuring kestis 14 nädalat ja selle aja jooksul ei täheldatud mitte ühtegi soovimatut raviga seotud efekti.
S. boulardii´d on Euroopas probiootikumina kasutatud alates 1950-ndatest ja kliinilisi uuringuid S.boulardii´ga on teostatud arvukalt üle kogu maailma. Nende uuringute käigus kogutud ohutust puudutav info on loonud S. boulardii´le märkimisväärse ohutusprofiili. 2963 patsiendi ohutusandmete analüüsist ilmnes, et ainsad S. boulardii´ga seotud kõrvalmõjud olid janu (5-patsiendil) ja kõhukinnisus (8-l patsiendil).
Arvukates S. boulardii efektiivsuse uuringutes on muuhulgas välja toodud, et S.boulardii tarbimine ei ole tekitanud kõrvaltoimeid, isegi kuus kuud järjest tarbides. S. boulardii´d on antud ka AIDS-i haigetele ilma ühegi tõsise kõrvalmõjuta.
Toitumissoovituste näol ei ole tegemist tervishoiuteenusega. Soovituste järgimine võib aidata kaasa haiguste taandumisele ja/ või haigusnähtude ennetamisele, kuid ei asenda ravi ega ravimeid. Toitumisnõustamise käigus ei kinnitata ega välistata meditsiinilisi diagnoose. Tervist puudutavate küsimustega pöördu alati oma pere- ja/ või raviarsti poole.