Artiklid

Kuidas leebelt toetada oma seedimist

avaldatud 4. oktoober 2022

Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Härm OÜ kirjaliku loata. Avalikustamisel peab säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks.

Külli Holsting
Toitumisterapeut

Kaasautorid: Küllike Põlma ja Mariin Kull

Igal sügise ja kevade lemmikteemaks on seedimise toetamine, sest siis on samm kergem ja pilk rõõmsam ning energiat rohkem.

Kahjuks anname ise ja annab keskkondki seedesüsteemile üsna suure koormuse. Sissehingatav õhk on seda saastunum, mida suuremas linnas ja liiklustihedamas piirkonnas elame. Meie toit pole kuigi puhas, sest mullastikus leidub kunstlikke elemente ning toiduks kasutatavaid taimi väetatakse, pritsitakse ja säilitatakse kemikaalidega. Kodukeemia, hügieenitooted, kosmeetika, samuti ehitusmaterjalid, mööbel, tekstiilid ja rõivad annavad oma osa kehale langevast keemilisest koormusest. Hea oleks muidugi iga päev hoiduda kõigest koormavast, kuid oleme ju inimesed, soovides saada osa mugavusest, süüa ohutut ja pikemalt säilivat toitu, nautida sinna juurde vahel klaasikest veini, sõita autoga ja elada linnas.

Eksperimendid ja analüüsid on tõestanud, et ka meie veres leidub ohtlikke ühendeid ja niisamuti kindlasti rasvkoes, kus toksiinid peamiselt talletuvad. Inimorganismist on avastatud ftalaate, broomühendeid, kunstlikke lõhnaineid, pestitsiide ja raskemetalle nagu plii, kaadmium ja elavhõbe. Viimaseid ei suuda keha organismist väljutada ja need kuhjuvad kogu toiduahelas. Seda, kuidas selline keemiline kokteil kehale mõjub, on raske ennustada.

Suuremas ohus on nõrgenenud immuunsusega inimesed, rasedad, imikud ja eakad. Arvatakse, et 90% vähkkasvajatest on seotud keskkondlike kantserogeenidega, sh sigaretisuits, toit, vesi, õhk kombineerituna toitainepuudusega, mis ei lase kehal puhastuseks mehhanisme täiel võimsusel töös hoida.

Veel tulevad mängu individuaalsus ja geneetiline eripära. Kindlasti on teie suguvõsas või tutvusringkonnas keegi, kelle eluviis mõjub organismile laastavalt, kuid kes oma eluea pikkusega ületab teisi tublisti. Arvatakse, et individuaalne detoksifikatsioonivõimekus erineb kuni 30%.

Soovitame keha toetamist ette võtta kooskõlas loodusega: sügisel ja kevadel. Väike kuur sobib hästi nii kaalulangetuse alguseks, kui ka enne rasestumise planeerimist. Samuti maksa ülekoormuse tunnuste esinedes. Sellest annavad märku näiteks sagenenud peavalud, silmade vesisus, sügelus või paistetus, nohu sagenemine, kõrvaprobleemid, higilõhna tugevnemine, akne või vistrikud nahal ja liigeseprobleemid. Samuti siis, kui kaal ei lange või tõuse või on ainevahetus märgatavalt aeglustunud.

Sel ajal on oluline pöörata tähelepanu kogu organismile ja ka oma emotsioonidele, et saavutada kehas tasakaal ja harmoonia. Hea oleks välistada või vähendada keha koormavad toite: loomseid valke, gluteenirikkaid teravilju, kohvi, alkoholi ja allergiat või ebamugavust tekitavad toidud. 

Kui soovid toetamise protsessile kaasa aidata ka toidulisanditega, siis selleks sobib väga hästi Biolatte Havitall. Havitall sisaldab piimhappebaktereid ja metsmustikapulbrit (C-vitamiin), kuid koostisosade säravaim täht on hoopis psüllium.

Kiudainerikas psüllium sobib ideaalselt soolestiku puhastamiseks. See parandab soolte tervist ning alandab kolesterooli ja vere glükoosisisaldust. Psüllium soodustab ka raua, kaltsiumi, C-vitamiini ja paljude muude vitamiinide-mineraalide imendumist ning on toiduks meie soolestikus elavatele headele bakteritele. Psüllium sobib hästi neilegi, kes soovivad kaalu langetada, kel ilmnenud seedeprobleeme, kes soovivad organismi puhastada ja toetada. Kuna psüllium paisub kokkupuutes vedelikuga ligi 20 korda, tekitab see ka kiirelt täiskõhutunde. 

Biolatte Havitalli leiad meie e-poest - Biolatte Havitall

Toitainete imendumist toetavad aga hästi ensüümid. Biolatte toodete seas on kolm erinevat: Superzym, naistele loodud Ladyzym ning seedimist aktiveeriv HiivaX (aitab ka pärmseent ohjata). Ensüümid on head abilised kõikides ainevahetuse protsessides nt aitavad toitaineid imendada, rakkudel uueneda, soolestikus olevat keskkonda parandada, toetavad juuste ja küünte tervist jne.

Biolatte ensüümid leiad SIIT

Artiklite ja toitumissoovituste näol ei ole tegemist tervishoiuteenuse osutamisega.  Soovitused kuuluvad toitumisnõustamise valdkonda. Soovituste jälgimine võib aidata kaasa haiguste taandumisele ja/ või haigusnähtude ennetamisele, kuid ei asenda käimasolevat ravi ega ravimeid. Kõikide tervist puudutavate küsimustega pöörduge alati oma pere- ja/ või raviarsti poole. 

Toitumissoovituste näol ei ole tegemist tervishoiuteenusega. Soovituste järgimine võib aidata kaasa haiguste taandumisele ja/ või haigusnähtude ennetamisele, kuid ei asenda ravi ega ravimeid. Toitumisnõustamise käigus ei kinnitata ega välistata meditsiinilisi diagnoose. Tervist puudutavate küsimustega pöördu alati oma pere- ja/ või raviarsti poole.

Vaata kasutatud kirjanudst
  • ©Haerm.ee | Kõik õigused kaitstud 2024
  • Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Härm OÜ kirjaliku loata. Avalikustamisel peab säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks.