Artiklid

Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu

avaldatud 20. oktoober 2017

Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Härm OÜ kirjaliku loata. Avalikustamisel peab säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks.

Merli Špitsmeister 
Biokeemia ja biotehnoloogia Msc

Kaasautor: Küllike Põlma

Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed. Bacillus´te peamiseks eeliseks piimhappebakterite ees on võime moodustada spoore. Spoorid on stabiilsed laias pH- ja temperatuurivahemikus, mistõttu on Bacillus´te spoore sisaldavad probiootikumid vastupidavad maohappele ja neid võib säilitada toatemperatuuril pikka aega.

Bacillus´ed on atraktiivsed ka oma metaboolse aktiivsuse tõttu, mis avaldub nende võimes toota antibiootikume ning erinevaid ensüüme, aminohappeid ja vitamiine. Bacillus´te silmapaistvaim esindaja on B.subtilis, kelle potentsiaali probiootikumina on viimastel aastakümnetel laialdaselt uuritud. Lisaks kasulike ja kahjulike bakterite tasakaalu mõjutamisele omistab B.subtilis positiivset efekti inimese tervisele veel mitmel muul moel:

 • Tootes antibiootikume ja bakteriolüütilisi ensüüme, mis on otseselt haigustekitajaid hävitava toimega. B.subtilis´e genoomist 4-5 % on seotud antibiootikumide tootmisega, tootes 66 erinevat antibiootikumi.
 • Tootes essentsiaalseid ensüüme, aminohappeid ja vitamiine, mis aitavad kaasa seedesüsteemi tööle ja soodustavad piimhappebakterite kasvu soolestikus.
 • Stimuleerides immuunsüsteemi haigustekitajatega võitlema. B.subtilis suurendab sekretoorse immunoglobuliin A (SigA) taset, mis on võtmeelemendiks soolestiku ja hingamisteede kaitses patogeenide eest ning interferoon-gamma (IFN-γ) taset (Lefevre et al., 2015), mis kaitseb erinevate nakkushaiguste eest, stimuleerides makrofaagide ja naturaalsete killerrakkude produktsiooni.
 • Parandades soole epiteeli funktsiooni ja soole kudede kahjustusi, tõkestades seeläbi patogeenide pääsu vereringesse.
 • Mõjutades põletikku tekitavate ja põletikuvastaste ainete tasakaalu.

Arvukad teaduslikud ja kliinilised uuringud on näidanud, et B.subtilis on väga mitmekülgne ja atraktiivne probiootikum, kellest võib abi olla erinevate terviseprobleemide puhul:

 • B.subtilis leevendab põletikulise soolehaiguse (Inflammatory bowel disease – IBD) sümptomeid, nagu kõhulahtisus ja kaalulangus ning parandab soole mikrofloorat IBD patsientidel.
 • B.subtilis´e poolt toodetud antibiootikumid on efektiivsed Helicobacter pylori vastu ning B.subtilis võimendab ka H.pylori raviks kasutatavate tavaravimite toimet ja vähendab nende kõrvalmõjusid.
 • B.subtilis tõstab vanematel inimestel immuunsust, vähendades nende haigestumist hingamisteede ja seedetrakti nakkustesse.
 • B.subtilis vähendab märgatavalt antibiootikumide (AB) tarbimisega seotud kõhulahtisust ja teisi AB kõrvalmõjusid nagu oksendamine, iiveldus, kõhupuhitus, kõhuvalu.
 • B.subtilis aitab ägedate seedetrakti infektsioonide puhul, võttes ära kõhulahtisuse ja kõhuvalu ning taastades soole mikrofloora tasakaalu. B.subtilis omab ka tugevat inhibeerivat aktiivsust Salmonella enteritidis´e infektsiooni vastu.
 • B.subtilis on väga efektiivne inimeste kroonilise kõhulahtisuse ravis, olles isegi tõhusam kui Lactobacillid.
 • B.subtilis´el on gripiviiruse vastane toime.
 • B.subtilis´e poolt toodetud lipopeptiidne antibiootikum Surfactin mõjub hävitavalt entero, herpes- ja retroviirustele ning mükoplasmale. Surfactin inhibeerib ka inimese rinnavähi rakkude kasvu.
 • B.subtilis´e tarbimine toetab regulaarset sooletegevust ning koos laktuloosiga tarbituna on efektiivsem kõhukinnisuse leevendaja kui laktuloos üksi.
 • B.subtilis´est võib olla abi ülekaalulisuse, atoopilise dermatiidi ja igemepõletiku puhul. B.subtilis´e tarbimine võib ennetada arterioskleroosi, tüüp 2 diabeeti ja osteoperoosi.
 • B.subtilis toodab DNA-d kaitsvaid aineid ja antioksüdante.

Uurigud on näidanud, et B.subtilis on ohutu ja mittepatogeenne ning hästi talutav. B.subtilis on tunnustatud ohutuks FDA poolt ning ta on tundlik kõikidele Euroopa Toiduohutusameti poolt ettenähtud antibiootikumidele.

B.subtilis´e multifunktsionaalsus ja ohutus probiootikumina annavad mõista, et B.subtilis´el on potentsiaali tõusta efektiivseks, ohutuks ja soodsaks alternatiiviks antibiootikumide ja teiste ravimite kasutamisele erinevate haigusseisundite puhul.

Loe lisaks SIIT.

1. Spooride moodustumine sõltub toitainete kättesaadavusest bakteriraku vahetus läheduses. Kui bakter tajub toitanete koguses langust, siseneb ta ümberpööratavasse arengusse, mille tulemusel tekib bakteriaalne spoor. Spoori südames on inaktiivne kondenseerunud kromosoom ning spoori ümbritseb peptiidoglükaani rikas kiht ja valgulise materjali kiht, nn spoori mantel.

Toitumissoovituste näol ei ole tegemist tervishoiuteenusega. Soovituste järgimine võib aidata kaasa haiguste taandumisele ja/ või haigusnähtude ennetamisele, kuid ei asenda ravi ega ravimeid. Toitumisnõustamise käigus ei kinnitata ega välistata meditsiinilisi diagnoose. Tervist puudutavate küsimustega pöördu alati oma pere- ja/ või raviarsti poole.

Vaata kasutatud kirjanudst
 • ©Haerm.ee | Kõik õigused kaitstud 2024
 • Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Härm OÜ kirjaliku loata. Avalikustamisel peab säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks.