Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Härm OÜ kirjaliku loata. Avalikustamisel peab säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks.
Merli Špitsmeister
Biokeemia ja biotehnoloogia Msc
Kaasautor: Küllike Põlma
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed. Bacillus´te peamiseks eeliseks piimhappebakterite ees on võime moodustada spoore. Spoorid on stabiilsed laias pH- ja temperatuurivahemikus, mistõttu on Bacillus´te spoore sisaldavad probiootikumid vastupidavad maohappele ja neid võib säilitada toatemperatuuril pikka aega.
Bacillus´ed on atraktiivsed ka oma metaboolse aktiivsuse tõttu, mis avaldub nende võimes toota antibiootikume ning erinevaid ensüüme, aminohappeid ja vitamiine. Bacillus´te silmapaistvaim esindaja on B.subtilis, kelle potentsiaali probiootikumina on viimastel aastakümnetel laialdaselt uuritud. Lisaks kasulike ja kahjulike bakterite tasakaalu mõjutamisele omistab B.subtilis positiivset efekti inimese tervisele veel mitmel muul moel:
Arvukad teaduslikud ja kliinilised uuringud on näidanud, et B.subtilis on väga mitmekülgne ja atraktiivne probiootikum, kellest võib abi olla erinevate terviseprobleemide puhul:
Uurigud on näidanud, et B.subtilis on ohutu ja mittepatogeenne ning hästi talutav. B.subtilis on tunnustatud ohutuks FDA poolt ning ta on tundlik kõikidele Euroopa Toiduohutusameti poolt ettenähtud antibiootikumidele.
B.subtilis´e multifunktsionaalsus ja ohutus probiootikumina annavad mõista, et B.subtilis´el on potentsiaali tõusta efektiivseks, ohutuks ja soodsaks alternatiiviks antibiootikumide ja teiste ravimite kasutamisele erinevate haigusseisundite puhul.
1. Spooride moodustumine sõltub toitainete kättesaadavusest bakteriraku vahetus läheduses. Kui bakter tajub toitanete koguses langust, siseneb ta ümberpööratavasse arengusse, mille tulemusel tekib bakteriaalne spoor. Spoori südames on inaktiivne kondenseerunud kromosoom ning spoori ümbritseb peptiidoglükaani rikas kiht ja valgulise materjali kiht, nn spoori mantel.
Toitumissoovituste näol ei ole tegemist tervishoiuteenusega. Soovituste järgimine võib aidata kaasa haiguste taandumisele ja/ või haigusnähtude ennetamisele, kuid ei asenda ravi ega ravimeid. Toitumisnõustamise käigus ei kinnitata ega välistata meditsiinilisi diagnoose. Tervist puudutavate küsimustega pöördu alati oma pere- ja/ või raviarsti poole.