"Vikerkaar minu kõhus“ on vahva kogupere mäng, mis innustab nii suuri kui ka väikeseid toituma värviliselt ja teadlikumalt. Seda mängides õpib laps vajalikke teadmisi toitumisest kogu eluks.
HOIATUS! Kuna mäng on valmistatud paberist, siis siit võivad eralduda väikesed osad, seega ei sobi väikeste osade tõttu lastele alla 36 kuu. Lämbumisoht!
Kuidas teile tundub mõte terve vikerkaar enda kõhtu peita? Kõlab ju maagiliselt! Uskuge, maagiat on vikerkaare mängus küllaga.
Mängus on põhjalikud tervislikku toitumist selgitavad soovitused ning selle mängulisus tekitab hasarti. Mängu abil õpib laps tervislikult ning tasakaalustatult toituma ning, mis kõige tähtsam, saab vajalikke teadmisi toitumise kohta kogu eluks.
Mängus on jagatud laste soovituslik päevamenüü kaartidele laiali, seega köögiviljad-, puuviljad ja marjad on värvide järgi (kollane, punane, roheline, purpurne ja valge) ning lisakaartidel on valkude kaardid (taimsed, loomsed eraldi), täisteravilja kaart, joogi sh mahla kaart ja õli kaart. Mängus on võimalik saada iga päev ühe punkti ning koguda boonuspunkte. Punkti saab laps siis kui on kokku kogunud 3 erinevat värvi köögivilja-puuvilja-marjakaarti, ühe valgu kaardi, ühe teravilja kaardi, joogi ja õli kaardid.
Iga pere otsustab, kuidas last punktide eest premeerida. Lisaks saab mängus boonuspunkte — näiteks mõne uue köögivilja proovimise, poes toiduainete valimise, toiduvalmistamise või lauakatmise eest. Mäng annab lapsevanemale kõik vajalikud juhiseid ja toetavad näpunäited. Lisaks sellele on mängus ka kõikide köögiviljade, marjade ja puuviljade koondtabel millele saavad lapsed kõik oma elus proovitud maitsed kirja panna ning soovi korral ka seal teiste pereliikmetega võistelda.
Kindlasti on sellise mängu puhul oluline ka trükkimise protseduur. Tervislikku eluviisi õpetav mäng tuleb trükkida ka „tervislikult“ ning seda nii keskkonna säästmise kui ka materjalide kasutuse mõttes. Sellepärast otsustasime, et mäng trükitakse taaskasutatud paberile ning printimiseks kasutatakse looduslikke tervisele ohutuid taimseid trükivärve.
Küllike — mängu autor
kahe lapse ema.
Toit olgu sinu ravim ja ravim sinu toit. – Hippokrates
Olen toitumis-, imetamis- ja kogemusnõustaja ning näen igapäevaselt, et terveks olemiseks on vaja tagada lapse jaoks nii tervislik toidulaud, kui ka piisavalt janujoogina puhast kraani vett, aktiivset liikumist ja stressitasemega tegelemist. Sama oluline on ka rahulik ja paraja pikkusega uni. Olen aastaid tundnud huvi tervisliku toitumise vastu. Kuna olen kahe lapse ema, on minu jaoks eriti südamelähedane laste tervislik toitumine nii kodus kui ka lasteaedades ja koolides ning väljas süües. Mind üllatas see, et Eestis on avaldatud väga vähe lastele tervislikku toitumist õpetavaid materjale. Siit tekkiski mõte luua üks tervislikku toitumist õpetav (kogupere)mäng, mida saab mängida nii pereringis kui ka lasteaias ja koolis.
Annika — meeskonna liige
ühe lapse ema
Minu huvi tervislikuma toitumise vastu sai alguse last oodates. Viimaste aastatega olen ammutanud palju erinevat informatsiooni ja saanud teadlikumaks. Nüüd ongi saanud minu eesmärgiks saada tervis korda toitumise abil, toetada lapse arengut ning tõsta enda ja lapse immuunsust.
Laura Linna
Mängu kujundaja/illustraator
Olen väiksest peale tegelenud kunstiga. Ka praegune töö on seotud joonistamise ja kujundustööga. Jooga praktiseerijana katsun elada teadlikult ja huvitun sellest, kuidas toitun, sest olen ju see, mida söön.
Kui sain pakkumise osaleda mängu „Vikerkaar Minu kõhus“ projektis, võtsin selle heameelega vastu.
Punktide kogumise kaart.
Värvilised toidu kaardid
Mida mäng endas sisaldab:
1) koondtabel - siia on kokku kogutud kõik maailma viljad ehk siis siin saate teha lastega "kes proovib enim uusi maitseid" võistluse
2) punktide kogumise kaart - siia saab igapäevaselt märkida söödud toidu värvid ning muu olulise
3) mängukaardid - taimne ja loomne toit on jagatud värvide kaupa kaardidele. Iga toidu söömisel saab laps välja võtta just praeguse toidukorra kaardid. Nii õpib laps analüüsima ka seda mis ta taldrikul on ning tulevikus õpib teadlikumalt taldrikule toitu tõstma
4) brošüür - siin on mängu õpetus ja palju põnevat toitumise kohta