Härmi toitumisnõustajad on spetsialiseerunud toidutalumatuse testide tegemisele ning testi tulemusjärgsele nõustamisele. Teeme koostöös Synlab Eestiga toidutalumatuse testi - Cytolisa® test 176 toiduaine suhtes.
Kui Sa soovid hilisemat analüüside selgitamist, siis saad ennast registeerida ÜHISNÕUSTAMISELE. Kui sel perioodil ei ole olnud palju oste, siis edastame Sulle juba koos tulemustega varem toimunud ühisnõustamise lingi ning saad koheselt seda ka vaatama asuda.
Toidutalumatuse testi ja toitumissoovituste näol ei ole tegemist tervishoiuteenusega ning osaühingul ei ole vajalik omada tervishoiuteenuse osutaja tegevusluba. Test ja soovitused kuuluvad toitumisnõustamise valdkonda. Soovituste jälgimine võib aidata kaasa haiguste taandumisele ja/ või haigusnähtude ennetamisele, kuid ei asenda käimasolevat ravi ega ravimeid. Testi tulemuste järgi ei kinnitata ega välistata meditsiinilisi diagnoose. Kõikide tervist puudutavate küsimustega pöörduge alati oma pere- ja/ või raviarsti poole.
Vaata siit milline on Cytolisa® 176 testi tulemuste FAIL
Oleme kogunud ja lisame regulaarselt allergiate ja toidutalumatuste sh toidutundlikuse kohta materjale Google drive kausta, neile saad juurdepääsu SIIT
Siit saad lugeda kuidas avada krüpteeritud faile
Korduma Kippuvad Küsimused ehk KKK
1) OSTA test meie e-poe kaudu
2) SAADA saatekirja koostamiseks e-postile info@haerm.ee meile testi tegija andmed (ees- ja perekonnanimi, isikukood),
3) EDASTAME Synlabile 3 tööpäeva jooksul saatekirja ning informeerime sellest ka Sind (oota ära meie kiri, sest kui saatekirja edastatud ei ole, ei saa Sa verd anda),
4) verd saad anda tööpäeviti Synlab laborites üle Eesti. Võta kindlasti kaasa isikut tõendav dokument. Vali Sulle sobivaim koht siit- VEREVÕTUKOHAD ,
5) testi tehakse Saksamaa Synlab pealaboris ning vastusteni kulub reeglina kuni 16 tööpäeva. Kui oleme vastused kätte saanud, siis edastame need Sulle hiljemalt 3 tööpäeva jooksul. Seega vere andmisest kuni vastuste saamiseni võib kuluda kuni 21 tööpäeva.
7) me edastame Sulle vaid KRÜPTEERITUD kujul tulemused - palun hoolitse ise selle eest, et Su ID-kaardil oleks krüpteeritud failide avamiseks vastavad võimalused aktiveeritud. Krüpteeritud faile ei saa avada mobiili-ID ega SmartID-ga. Ostes testi ja edastades saatekirjaks vajalikud andmed annad nõusoleku enda andmete töötlemiseks.
8) kui analüüsi vastused käes, siis saad soovi korral ennast registreerida ühisnõustamisele (kirjeldus allpool) või kui ei ole olnud palju testide oste, siis vaadata juba varem toimunud ühisnõustamist.
9) Testi vastuseid saab tellida eesti-, inglise- ja vene keeles. Vaikimisi tellime vastused eesti keeles, kui soovid saada testi vene või inglise keeles, siis kirjuta sellest enne testi tegemist andmete edastamisel info@haerm.ee . Tagant järgi keelt muuta ei ole võimalik.
10) testitulemustega koos edastatakse Sulle ka retseptid- kahjuks retseptid on hetkel vaid inglise keelsed.
PS! Testi on võimalik osta ka kingitusena. Kui soovid kellelegi toidutalumatuse testi kinkida, siis anna sellest märku ning me edastame kingisaajale personaalse digitaalse kinkekaardi.
Kuidas osta testi kingitusena
1) OSTA test meie e-poe kaudu
2) SAADA saatekirja koostamiseks e-posti teel meile testi tegija andmed (ees- ja perekonnanimi, isikukood). Palun ära märgi neid andmeid märkustesse, vaid edasta meile need info@haerm.ee e-postkasti,
3) anna teada ka sellest, kui soovid, et me kujundaksime Sinu kingi kohta kinkekaardi,
4) 3 tööpäeva jooksul koostame ja edastame Synlabi saatekirja ning saadame Sulle selle kohta teate ja soovi korral kinkekaardi.
Testi eest on võimalik maksta ka kahes osas (teine osamakse mitte hiljem kui kuu aja pärast). Osade kaupa maksmise soovist kirjuta meile info@haerm.ee Osade kaupa maksmisel sooduskoode rakendada ei saa.
Palun arvesta sellega, et kui Sa valid osade kaupa maksmise, siis esimese 125 euro laekumisel koostame Sulle saatekirja ning teise 100 euro laekumisel edastame Sulle testitulemused (kui need on selleks ajaks juba saabunud).
Kuidas ühisnõustamine välja näeb: PS! Hetkel ei ole olnud võimalik ühisnõustamisi pakkuda, sest testide oste on vähem. Hetkel saate koos tulemustega varem toimunud video lingi ja paroolid ning saate koheselt seda vaatama asuda.
1) oled kätte saanud toidutalumatuse testi vastused,
2) registreeri ennast ühisnõustamisele SIIT
3) enne broneeritud aega saadame Sulle Zoom-i lingi,
4) avame zoom ruumi ca 5 minutit enne ühisnõustamist. Palun ühine meiega õigeaegselt, sest alustame täpselt,
5) ühisnõustamine kestab tavaliselt 1,5-2 h + lisaküsimustele kuluv aeg,
6) nõustamise puhul ole ruumis, kus pole teisi inimesi, kuhu Sind segama ei tulda ja pane muud seadmed hääletuks, et saaksid täielikult keskenduda ehk siis Zoomi ühisnõustamisega tuleb luua samasugune ruum nagu seda on kontaktnõustamise puhul.
PS! Pane tähele, Zoom nõustamised toimuvad siis, kui ühisnõustamisele on registeeritud vähemalt 7 inimest. Juhul, kui Sulle sobival kuupäeval on vähem registeerunuid, siis edastame Sulle eelneva ühisnõustamise järele vaatamise lingi.
Nõustamine ei sisalda endas klassikalist toitumisnõustamist, menüü analüüsi, kokkuvõtete - ega toitumiskava tegemist.
Kui oled ühisnõustamisel osalenud ja siiski vajad personaalset nõustamist saad Sa osta eraldi toitumisnõustamise, küll aga see ei sisalda seda infot mida me ühisnõustamisel käsitleme, vaid siin annan juba konkreetsemaid soovitusi menüü osas nt aitan Sul teha 3 päeva menüü (koos vajalike asendustega).
Ühisnõustamine ja personaalne nõustamine toimuvad ainult eesti keeles.
NÕUSTAJAST
Saame tuttavaks, mina olen Küllike ja tänasest olen Sinu toitumisnõustaja. Kuna paljud haigused algavad kõhust, siis oma praktikas lähtungi seedesüsteemisõbralikust toitumisest. Samuti olen luubi alla võtnud erinevad keha reageeringud sh toidutalumatused.
Toitumisnõustamisel arvestan just Sinu muresid, keha tajusi, harjumusi ja seatud sihte. Aitan Sul sammhaaval eesmärgini jõuda, tehes seejuures võimalikult vähe muudatusi. Minu senise kogemuse põhjal on välja tulnud, et inimesed on tänapäeval toitumisteemades väga teadlikud, kuid sageli ei oska neid teadmisi oma toitumises rakendada. Siin tulengi appi mina.
Nõustamise käigus aitan Sul tasakaalustatult ja teadlikumalt toituda, et saaksid ainult toitumisega kätte kõik vajalikud toitained ja ka veresuhkru tase püsiks normis. Vajadusel jagan Sinuga ka retseptiideid, annan liikumissoovitusi jpm.
Oman täiskasvanute koolitaja tase 5 kutset.
ERIALASED ÕPINGUD
Toitumiterapeudi 6. taseme õppes koolitused:
Bakterid ja kiudained - TTÜ Keemia ja biotehnoloogia instituut Phd Signe Adamberg ja PhD Kaarel Adamberg
Mikrobioota areng sünnist 3. eluaastani - TTÜ Keemia ja biotehnoloogia instituut PhD Kaarel Adamberg
Mikroorganismide roll inimese füsioloogias PhD Kaarel Adamberg (tunnistus nr 177-17)
Funktsionaalne lähenemine seedesüsteemi häiretele ja mikrobiootale PhD Triin Eller (tunnistus nr 21-18)
Imikute eakohane toitmine PhD Oivi Uibo
Enneaegse lapse toitmine PhD Reet Raukas
Imiku lisatoitmine PhD Reet Raukas
Tsöliaakia ja gluteenivaba dieed PhD Oivi Uibo, Katre Trofimov, Siret Saarsalu (tunnistus nr T-18-21)
Akrediteeritud toidutalumatuste ja allergiate diplom (Fully Accredited Diploma Covering Food Intolerances, Allergies & Illness. Understanding How Food Affects The Body) - dr Karen Wells
Hammaste ja suuõõne tervis - oluline pusletükk üldtervises dr Grethen Teppan
Sagedasemad kopsuhaigused ja toitumine Maarja Lember
Rasedusaegne toitumine- toitumisteapeut Külli Holsting (tõend nr T-4-22)
Psoriaas ja psoriaatiline artriit kontrolli alla- Äripäeva veebiseminar dr Tiina Toomson, dr Maria Üprus
Tsöliaakia PhD Karin Kull - Eesti Tsöliaakia Selts (tõend nr 2022006)
Laste söömise kunst – toiduskeptikust supersööjani - lektor Tuuli Taimur (tõend nr T-129-22)
Visuaalne mõtlemina ja lihtsustamine- koolitaja Kati Orav
Alaseljavalu: sümptomitest põhjusteni - PhD Ege Johanson (tunnistus nr T-85-21)
Koolitus sisekoolitajale - Tsöliaakia. Gluteenivaba toitumine. Toitlustus lasteasutustes. - Eesti Tsöliaakia Seltsi koolitajad: Kätlin Talumaa, Sigrit Keed ja Katre Trofimov (tunnistus nr 2022029).
BAASKOOLITUSED
Täiskasvanud koolitaja baaskoolitus - koolitaja Ülle Mugu. Lähemalt loe SIIT https://www.personaliekspert.ee/
NLP praktik (NLP instituut) - lektorid Viive Einfeldt, Ave Eero, Külli Loomann. Lähemalt loe SIIT https://nlpinstituut.ee/
Kogemusnõustaja baaskoolitus (Anneli Valdmann´i koolkond). Lähemalt loe SIIT http://www.loovruum.com/et
Toitumisnõustaja baaskoolitus (Rahvatervise Akadeemia). Lähemalt loe SIIT https://rahvatervis.ee/
Motiveeriv Intervjueerimine (Ruth Kalda ja Anneli Rätsep). Lähemalt loe SIIT https://emita.ee/
Peaasi vaimse tervise esmaabi- koolitaja Elliko Konno. Lähemalt loe SIIT https://peaasi.ee/
UNICEF imetamisnõustja baaskoolitus - koolitaja Ülle Lember
Hetkel õpin:
Toitumisteraapiat (Rahvatervise Akadeemia). Lähemalt loe SIIT - https://rahvatervis.ee/wp-content/uploads/2021/10/202209_O%CC%83ppekava_Toitumisterapeudi-o%CC%83pe.pdf
Organisatsiooniline kuuluvus
MTÜ Enneaegsed lapsed - link kodulehele
Rinnaga Toitmise Edendamise Eesti Komitee (2019dast aastast selle sekretär) - link kodulehele
Kogemusnõustajate koda - link kodulehele
Viljatusravi Tugikeskus
Eesti Toitumisnõustajate Ühendus - juhatuse liige - link kodulehele
Eesti Tsöliaakia Selts - koolitaja/ juhatuse liige - link kodulehele
Riigikogu Koolitoidu toetusrühma liige (toitumisnõustajana)
peavalud,
väsimus,
liigesepõletikud,
diabeet,
kilpnäärme põletik,
gastrointestinaalhäired (Crohni tõbi, tsöliaakiahaigus ja ärritatud soole sündroom),
naha probleemid (atoopiline dermatiit, akne ja psoriaas),
psüühilised häired,
depressioon,
ülekaalulisus,
kõrgvererõhutõbi,
fibromüalgia,
kõrge kolesterooli tase,
podagra jne.
Tihti aetakse toidutalumatuseid segi toiduallaergiaga. Tegelikult ei ole need samad asjad. Allergia ehk ülitundlikkuse all mõistetakse organismi ebatavalist reageerimist mingile välisele või organismis olevale tegurile (ainele). Allergia sümptomid avalduvad reeglina koheselt (kuni 72 h jooksul) peale allergeeniga kokkupuutumist. Toidutalumatusest tingitud ilmingud avalduvad pikema aja jooksul. Need ei avaldu nii tajutavalt, kuid võivad ajapikku koormata organismi ja põhjustada tõsiseid haigusi. Toidutalumatust on raske ise avastada, sest sageli Sulle mittesobiv aine tekitab Su kehale meeldivaid aistinguid, kuna seda tarbides tekivad kehas opioidsed ühendid. Soovitatav on enne toidutalumatuse testi tegemist võtta konsultatsioon või pidada 2-3 nädalat toidupäevikut.
Toidutalumatuste kohta saad lähemalt lugeda SIIT
Kaunviljad
Aeduba roheline, hernes, kikerhernes läätsed, lupiini valk, munguba, põlduba, punane aeduba (kidney), sojauba, suhkruherne kaunad
Köögiviljad
Aed-mustjuur, apteegitill, artišokk, avokaado, baklažaan, bataat, brokkoli kapsas, brüsseli kapsas, hiina kapsas, hokkaido kõrvits, juurpetersell, juurseller, kaalikas, kartul, spargel, kurk, lehtkapsas, lehtpeet, lillkapsas, maapirn, mugulsibul, nuikapsas, paprika, pastinaak, porgand, porrulauk, punane peakapsas, punapeet, redis, Romaani lillkapsas, Savoy kapsas, spinat, suvikõrvits, mais, tomat, valge peakapsas, varsseller.
Maitsetaimed
Basiilik, karulauk, koriander, kress-salat, murulauk, petersell, pune, rosmariin, salvei, till, tüümian.
Puuviljad-, aedviljad- ja marjad
aedmaasika, ananass, apelsin, aprikoos, arbuus, banaan, dattel, greip, kiivi, kirss, mandariin, mango, muskusmelon, õun, papaia, pirn, ploom, punane sõstar, sidrun, vaarikas, valge viinamari, virsik.
Salatid
Erinevad sigurid (kolm erinevat), jääsalat, peasalat, põldkännak ehk lambsalat, rukola.
Seemned ja õlid. Pähklid.
Kõrvitsaseemned, linaseemned, mooniseemned, oliiv (sh õli), päevalilleseemned (sh õli), rapsiseemned (sh õli), seesam, värvohakaõli (ehk safloor, värvisafloor, Carthamus tinctourius).
India pähkel, kastan, kookospähkel, Kreeka pähkel, Makadamia pähkel, mandel, metspähkel, pistaatsiapähkel, maapähkel.
Teraviljad.
Amarant, hirss, metsik riis, riis, tatar, Tšiili hanemalts ehk kinoa.
Kaer, kamut, nisu, oder, piimküps spelta, rukis.
Kala ja mereannid.
Atlandi tursk, forell, heeringas, kaheksajalg, krevett, lõhe, makrell, merikeel, rannakarp, sardiin, tuunikala.
Liha ja linnuliha. Muna.
Lambaliha, metskitse liha, metssealiha, sealiha, veiseliha.
Jaanalinnuliha, kalkun, kana, part.
Munakollane, munavalge.
Maitseained.
Aniis, Cayenne pipar, ingver, kaneel, köömned, küüslauk, mädarõigas, must pipar, vanill.
Muud.
Jaanileivapuu (kaarob), jaanileivapuujahu (kaarobi jahu), kakao (kõik šokolaadid sh kakaovõi), mesi, kohv.
Erinevad piimad ja piimatooted.
Appenzelli juust, Camembert'i juust, Gouda juust, Gruyère juust, jogurt, kitsejuust, kitsepiim, kodujuust, kohupiim, kumõss (hobuse hapupiim), lambajuust, lehmapiim, Mozarella juust, Parmesani juust, pett, sulajuust, Šveitsi juust, Tilsit juust.
Seenelised ja pärmilised.
Aspergillus niger, õllepärm, pagaripärm, seen.